niedziela, 8 grudnia 2013

Zużycie prądu przez Lego Mindstorms


Układ pomiarowy

Układ do pomiaru mocy zużywanej przez EV3 składa się z regulowanego zasilacza Korad. Wykorzystano dwie świeżo naładowane baterie z napięciami 8.2 V oraz 8.33 V. Aby lepiej sprawdzić zachowanie przy częściowo rozładowanych bateriach użyto również napięć 9V, 8.2 V, 7.5 V oraz 5V

Power Supply Korad we Used to Test EV3 Power Consumption
Sprawdzone miały być następujące rzeczy, reszta powinna być stała gdyż EV3 miały wyłączone WiFi oraz Bluetooth.
Moc spoczynkowa (Idle Power) - testowane mierząc napięcie przy starcie EV3 oraz wtedy gdy nie ma uruchomionego żadnego programu i nie jest podłączone kablem USB.
Silniki bez obciążenia ( Motors running free). Zgodnie z zdjęciem silniki nie miały żadnego obciążenia i miały swobodę obracania się. 
EV3 Motor Setup
Silniki pod obciążeniem Dodano klocki LEGO aby silniki miały maksymalne obciążenie
Sensory  Zmierzono pobór mocy przez każdy z sensorów osobno
Motors Running on EV3 and measuring power consumptionComputation.  Zmierzono również losowe obliczenia bez wykorzystywania silniczków czy sensorów

Dane

Dane były ręcznie spisane na kartę z odczytu ekranu zasilacza. Poniżej przedstawiona jest tabelka natężenia z różnymi napięciami. 

EV3 Motor and Sensor Power consumption
Analiza danych
5V . Pierwsza ciekawostka - EV3 działa pod napięciem 5V i jeżeli natężenie jest odpowiednie to również jest w stanie poruszać silnikami
Uruchamianie i działanie. Przy starcie jest pobór mocy 180mA a później 104 mA. 
Małe silniki  Mniejsze silniki nie pobierają istotnie mniej mocy od większych
Obiążenie silników  Pod największym obciążeniem z 3 silnikami pod największym obciążeniem EV3 pobiera aż 2.6 A !!
Sensory.  Czujniki pobierają minimalne ilości prądu - dlatego można je bez przeszkód wykorzystywać w projektach 
Obliczenia.  Obliczenia nie zużywają zbyt dużo prądu - moc zużywana na niej jest porównywana z mocą spoczynkową urządzenia

Wniosek

Minimalizacja zużycia prądu  Najwięcej prądu zużywają silniki, podczas gdy samo urządzenie lub urządzenie z sensorami zużywa mało energii. 

6 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja akurat nigdy takich pomiarów nie robiłem, ale muszę powiedzieć, że faktycznie sam prąd elektryczny jest nam niezbędny do funkcjonowania. Fajnie, że miałem również możliwość skorzystania z taryfy taniego prądu dla domu https://poprostuenergia.pl/prad-dla-domu/ gdyż faktycznie rachunki przychodzą o wiele niższe.

    OdpowiedzUsuń
  5. Gdy mówimy ogólnie o elektryczności to ja jestem zdania, że bardzo ważną sprawą jest to aby również wiedzieć jak najwięcej o samym prądzie. Myślę, że całkiem sporo ciekawych informacji znajdziemy na blogu https://elektryk-wroclaw.pl/blog/ z którego ja bardzo chętnie korzystam.

    OdpowiedzUsuń
  6. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia jest tak zaawansowana, usługi elektryka są niezbędne w prawie każdym aspekcie naszego życia. Od domowych napraw po większe projekty komercyjne, profesjonalny elektryk jest nieocenionym zasobem. Na stronie https://elektryklodz.pl/ znajdziesz szeroki zakres usług oferowanych przez doświadczonego elektryka. Ich oferta obejmuje wszystko, od diagnozy i naprawy problemów z instalacją elektryczną, po planowanie i realizację nowych projektów. Korzystając z usług profesjonalnego elektryka, możesz być pewien, że wszystkie prace zostaną wykonane prawidłowo, bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi normami.

    OdpowiedzUsuń